Jak dobrać klimatyzator do pomieszczenia? - Prąd ze słońca
2199
page-template-default,page,page-id-2199,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive,cookies-not-set

Jak dobrać klimatyzator do pomieszczenia?

Jak dobrać klimatyzator do pomieszczenia

Jak dobrać  klimatyzatora do pomieszczenia? Podejmują decyzje o założeniu klimatyzatora zadajemy sobie takie pytanie. Dobrze dobrana wielkość jednostki pozwoli nam na zaoszczędzenie niepotrzebnych wydatków.

W przypadku za dużej jednostki wydamy niepotrzebnie większą kwotę, natomiast za mała jednostka będzie pracowała przy dużym obciążeniu powodując większe zużycie energii oraz będzie narażona na szybsze zużycie.

Podstawowym kryterium doboru klimatyzatora jest wielkość pomieszczenia które będzie ochładzane. Kade pomieszczenie powinno być wyposażone w jednostkę wewnętrzną lub nadmuch, natomiast jednostka zewnętrzna może obsługiwać więcej niż jedno pomieszczenie o ile jest do tego przystosowana. Dlatego do każdego pomieszczenia powinna być dobrana osobna jednostka nadmuchowa. Można to obliczyć mnożąc każdy metr sześcienny pomieszczenia razy 30-50W. Przy standardowej wysokości 2,8m można przyjąć 100W na każdy m2 pomieszczenia. Przy doborze należy wziąć pod uwagę inne czynniki jak: wielkość przeszkleń oraz  usytuowanie względem azymutu, okna na południe i zachód będą przekazywały więcej ciepła niż na północ. Dla pomieszczeń na poddaszu należy dodać 30%, tak samo jest w kuchni. Następnym kryterium jest ilośc osób które będą przebywały w pomieszczeniu oraz ilośc urządzeń elektrycznych które są zamontowane. Na każdy 1KW zamontowanych urządzeń w pomieszczeniu należy zwiększyć moc klimatyzatora o 1KW. W przypadku pomieszczeń o większej kubaturze trzeba wziąć pod uwagę rozłożenie nadmuchów i ich wysokość dlatego najlepiej zlecić dobór specjaliście.

Jak dobrać klimatyzator do pomiesczenia