Jak dobrać wielkość pompy ciepła dla domu, na co zwrócić uwagę - Prąd ze słońca
2209
page-template-default,page,page-id-2209,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive,cookies-not-set

Jak dobrać Pompę Ciepła

Jak dobrać Pompę Ciepła?

Nosząc się z zamiarem zainstalowania Pompy Ciepła jako źródła ogrzewania w domu należy zwrócić szczególna uwagę na dobór odpowiedniej wielkości jednostki. W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów które często były przewymiarowane, nie miało to wpływu na ilośc zużytego opału. W przypadku Pompy Ciepła może to mieć znaczący wpływ na wysokość naszego rachunku za energię. Źle dobrana pompa ciepła może sprawiać wiele kłopotów. Za mała może zbyt często przechodzić na tryb grzania grzałką w mroźne dni , ponieważ pompa nie dostarczy wystarczającej ilości energii. Za duża będzie często włączać się i wyłączać ( taktować) przy temperaturach powyżej zera, przy których będzie pracować przez większość swego czasu. Tak zwane taktowanie niekorzystnie wpływa na żywotność jednostki oraz powoduje nadmierne zużycie prądu.

Dlatego tak ważne jest jak dobrać Pompę Ciepła do naszego domu. W przypadku nowych domów wybudowanych zgodnie z projektem mamy zwykle podaną wielkość zapotrzebowania na m2 powierzchni. Wystarczy tylko pomnożyć ilość powierzchni użytkowej razy zapotrzebowanie cieplne. W przypadku domów starszych i modernizowanych wielkość ta może być trudniejsza do oszacowania ze względu na ilość parametrów które są brane pod uwagę. Można w tym wypadku skorzystać z naszej pomocy i przesłać wypełniony formularz do pobrania  lub skorzystać z stron które ułatwiają nam takie obliczenia https://www.ekodom.edu.pl/

 

Jak dobrać pompę ciepła

 

Znając zapotrzebowanie cieplne budynku możemy przystąpić do doboru jednostki, do tego służą tabele doborowe. Z uwagi na różnice pomiędzy firmami w podawanych wielkościach nominalnych jednostek grzewczych a ich wydajnością będą występowały różnice. Dla zapotrzebowania 10KW dla jednego producenta jednostka 9KW będzie wystarczająca a dla innego potrzeba jednostką 12KW.

Powietrzna pompa przy skrajnie niskich temperaturach traci na wydajności dlatego konieczne jest dołączenie dodatkowego źródła ciepła. W pompach jest zazwyczaj zamontowana grzałka elektryczna która przy bardzo niskich temperaturach pracuje równolegle z pompą. Jest to tak zwany punkt biwalencyjny, powyżej tego punktu pompa. nie pracuje samodzielnie. Określenie punktu biwalencji zależy od zapotrzebowania budynku na ciepło. Punkt biwalencji dobiera się pomiędzy -9 d -13 stopni. Jako źródło biwalentne można dodać kocioł gazowy, który może poniżej punktu biwalentnego pracować równolegle z pompą ciepła lub samodzielnie przejąć funkcję ogrzewania.

 

Dobór pompy ciepła