Pompa ciepła jak działa, zasada działania pompy ciepła - Prąd ze słońca
2283
page-template-default,page,page-id-2283,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Pompa ciepła jak działa

Pompa ciepła jak działa?

Kiedy na dworze zaczynają się chłodne dni nasze budynki szybko zaczynają tracić temperaturę. Zgodnie z zasadą przekazywania energii z ciepłego źródła do zimnego nasze pomieszczenia zaczynają się wychładzać. Zasada ta może zadziałać odwrotnie przy zastosowaniu prostego triku który jest znany ludzkości od dawna.

Pompa ciepła jak działa

Pompa ciepła jak działa? Zasada działania pompy ciepła jest bardzo podobna do działania znanych nam dobrze urządzeń jak lodówka czy klimatyzator. Różnica polega na zamianie miejscami skraplacza z parownikiem. Klimatyzator czy lodówka pobiera ciepło z pomieszczenia i przekazuje je na zewnątrz. W pompie ciepła ciepło jest pobierane z zewnątrz i przekazywane do środka pomieszczenia. Zasada ta jest bardzo prosta i znana od wieków. Ciecz jak na przykład woda podczas zmiany stanu skupienia z cieczowego na parę wodną pobiera z otoczenia energii, ochładzając go. Można to zauważyć wychodząc w ciepły dzień z basenu na brzeg. Pomimo tego że w wodzie jest nam ciepło na brzegu zaczynamy dygotać z zimna. Z mokrego ciała zaczyna odparowywać woda zamieniając się w par wodną, ochładzając ciało podczas odparowywania. Odwrócone zjawisko zaobserwujemy na szklance wyjętej z lodówki. Para wodna która znajduje się w powietrzu przy zetknięciu z zimnym przekazuje ciepło zamieniając się krople rosy i ogrzewa szklankę.

Wykorzystując proces zmiany skupienia z pary w ciecz i odwrotnie wystarczy wymusić ten proces używając sprężarki wybrać odpowiedni czynnik chłodniczy i zamknąć całość w układzie. Gdzie skraplacz pełni funkcję odbioru zimna a parownik ciepła.

Pompa ciepła jaka działa

Zasada działania pompy ciepła

W pompie ciepła sprężarka dostarcza 25% energii do układu, pozostałe 75% energii czerpane jest z otoczenia ochładzając powietrze na zewnątrz i przekazywane do wnętrza budynku w postaci ciepła. Czynnik chłodniczy krąży w układzie zamkniętym nieustannie zmieniając stan skupienia ze stanu gazowego w ciekły pobierając ciepło z otoczenia i przekazując do wnętrza budynku.

Pompa ciepła jest urządzeniem które przy pomocy sprężarki a tym samym energii elektrycznej pobiera ciepło z dolnego źródła o niskiej temperaturze schładzając go jeszcze bardziej i przenosi je do górnego źródła ogrzewając mieszkanie oraz wodę użytkową. Proces ten jest zamknięty i odbywa się w skraplaczu i parowniku pomiędzy którymi krąży czynnik chłodniczy. Cały ten proces jest możliwy dzięki przemianom termodynamicznym w układzie zamkniętym i jest zwany obiegiem Lindego.