Program Czyste Powietrze - Prąd ze słońca
2226
page-template-default,page,page-id-2226,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze.

Celem jaki ma osiągnąć program jest Program Czyste Powietrze jest poprawa jakości powietrza, służy to do zachęcenia obywateli do rezygnacji z ogrzewania mieszkać starymi nie efektownymi kotłami na paliwo stałe i przejście na nowoczesne energooszczędne i bez emisyjne źródła ciepła. Program dofinasowuje oprócz wymiany kotła również fotowoltaikę oraz modernizację ogrzewania i ocieplenie budynku.

Środki jakie można pozyskać to 30 tys dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 tys dla podwyższonego.  Beneficjentem programu może zostać osoba fizyczna która jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości w której jest prowadzona inwestycja. Szczegółowe informacje można uzyskać bezpośrednio na stronie programu  https://czystepowietrze.gov.pl/

Czyste Powietrze

O dofinansowanie może starać się właściciel nieruchomości który nie mieszka w Polsce taka osoba nie musi nawet rozliczać się w Polsce, w takim przypadku w rubryce dochód wystarczy podać dochód na podstawie średniego kursu walut NBP z ostatniego roku. W programie nie ma możliwości złożenia wniosku przez pełnomocnika. Z programu może skorzystać osoba której dochód w ostatnim roku nie przekroczył 100 tys zł. Jeżeli wnioskodawca rozlicza się wspólnie ze współmałżonkiem uwzględniony dochód jest dzielony na połowę.

podstawowy poziom dofinansowania

 

W podstawowym przedziale dofinansowanie może wynieść maksymalnie do 30 tys zł. łącząc kilka przedsięwzięć. Podstawowym warunkiem dofinansowania jest wymiana starego źródła ciepła na paliwo stałe, w przypadku zakupu pompy ciepła można uzyskać 13, 5 tys zł, dodatkowo za zamontowanie fotowoltaiki 5 tys zł. pozostałe środki można pozyskać na remont ogrzewania i docieplenie budynku. Wypłata dofinansowania może być wypłacana maksymalnie w trzech częściach we wnioskach częściowych warunkiem jest aby w pierwszym wniosku rozliczona została wymiana źródła ciepła wraz z potwierdzeniem likwidacji starego źródła ciepła. W ramach jednego wniosku powinny być rozliczone wszystkie koszty z danej kategorii kosztów. Inwestorzy którzy oprócz dotacji starają się o kredyt na modernizację mogą składać wniosek o dofinansowanie za pośrednictwem banku.

więcej informacji znajdą państwo w naszej broszurze Poradnik Czyste Powietrze